Akuamarin Taşı ve Faydaları

Akuamarin taşı, özelikleri ve çeşitleri
Akuamarin diğer anlamı deniz suyu taşı olarak bilinen doğal taş, zümrüt taşı cinsinden yeşil mavi renklerde şeffaf bir taştır. Beril mineral çeşidini oluşturan dört taştan (zümrüt, elmas, safir ve yakut) biridir. Koç burcunun taşıdır. Özellikle Mart ayında doğan bir koç burcunun 19 yaşına bastığı doğum gününde hediye edilmesi, o kişiye uğur ve güç getirildiğine inanılır.

Akuamarin ile zümrüt aynı taş ailesine aittirler. Bilinmesi gereken aralarındaki farklılar ise şöyledir; zümrüt taşı krom miktarı ile koyu renkli olup, akuamarin daha açık renkte olmasıdır. İçerdikleri beril kristallerdeki demir yoğunluğunun etkisinden renklenme meydana gelir. Akuamarin taşında mükemmel netlik var iken, zümrüt taşı puslu ve iç kısmı kapalı bir renk armonisine sahiptir. Bu taşı değerlendirirken, renklerdeki yoğunluğa, netliğe ve kesim kalitesine dikkat etmek gerekir. Akuamarin taşının içerdiği demir miktarına ve altı yüzlü kristal yapısını ayırt ederek diğer mavi yeşil renklerdeki taşlardan farklılık gösterir. Dünya da en çok çıkartıldığı yerler: Brezilya, ABD, Avustralya, Burma, Çin, Hindistan, Kenya, Madagaskar, Mozambik, Pakistan, Nijerya ve Zambiya ülkeleridir.
Akuamarin Taşının Gemolijik ( doğal taş bilimi) Özellikleri
Tür: Akuamarin - Beril
Kimyasal formülü: Al2 Be3 Si6 O18, Alüminyum Berilyum Silikat
Kristal Yapısı: Altıgen, Altıgen prizmalar
Renk: Koyu Mavi, Mavi-Yeşil ışık Mavi
Sertlik: 7,5-8
Refraktif İndeks:( Bir maddenin optik yoğunluğu, kırılma indeksi) 15,64-1,596
Yoğunluk: 2,68-2,74
Şeffaflık: Opak, Şeffaf
Çift Kırılma: -0.004 -0.005
Parlaklık: Cam

Akuamarin Taşının Faydaları
Mitolojik efsanelere göre Akuamarin taşı, deniz kızlarını simgeler. Denizlerdeki hazinelerin yerleri bu taşlar yardımı ile bulunurmuş. Eski zamanlarda denizcilere şans getirdiğine inanılırmış ve göğüslerinin üzerine takıp taşırlarmış. Denizcilerin şanslı taşı olarak kabul edilmiştir. Yunanlılar ve Romalılar fırtınalı denizlerde güvenli ve kolay bir gemi seyahati yapmak için bu taşın iyi geldiğine inanırlarmış.

Antik çağların inanışlarının ilerleyerek Ortaçağ insanlarında da rastlanır. Astrolojide Neptün gezegeni ile ilişkilidir. Akuamarin göz iltihabı, boğaz ağrısı ve varis için yardımcı etki sağlar. Cesaret verir, Kahinlik sanatını artırır, sezgileri kuvvetlendirir. Üzerinizde taşıdığınız zaman, duygulardaki ani öfke nöbetlerini, hislerdeki yoğunluğu dengeler. Akuamarin taşını temizlemek için, ılık sabunu su ile yıkanmalıdır. Yumuşak dokulu bir bez ile silinmesi uygun olur. Bolca durulayın, üzerindeki tüm sabun kalıntılarının temizlenmesi gerekir. Eğer uzun süre kullanılmayacak ise, yumuşak bir kadife beze sarılmalıdır veya kumaş kaplı kutu içinde ışık görmeyecek şekilde muhafaza edilmelidir.

Akuamarin Taşının Çeşitleri


Kedi Gözlü Akuamarin Taşı: Nadir bulunan bir beril cinsi akumarin taş çeşididir. Taşın içindeki kristallerin oluşturduğu ışıkların optik yansıması sonucu kedi gözü şekli meydana gelmiştir. Son derece değerli bir taştır. Kedi Gözü Akuamarin taşı; göz iltihabı, boğaz ağrılarını hafifletir. Aynı zamanda ayaklarda oluşan varislerin üzerine konularak azalttığı bilinmektedir.

Previous
Next Post »