Akik Taşı

Akik Taşı Nedir? Yararları Psikolojik Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Akik taşı diğer adı agata ismini, Sicilya da bulunan Achates nehrinden almıştır. Yunan felsefesine göre M.Ö. 300 gibi eski çağlarda savaşçı taşı olarak nitelendirilirdi. Ünlü Antik Mısır bok böceklerinin bibloları heykelleri akik taşından yapılırdı. Akik doğal taşı, diğer adı agata olan mikroskobik lifli kuvars kristalindendir.

Kalsedon içerikli rengarenk bir formu teşkil eden yarı kıymetli bir taştır. Akik, doğal bir şekilde oluşmuş kayaların içindeki, gelişmiş moleküllerin katmanlı bantlar ve desenler şeklinde sıkıştırlmasından meydana gelmiştir. Mikro yapıda renkli kristallerin, basınç, sıcaklık ve minerallerin içerdiği etkileşimlerden oluşur. Başka doğal taşların aksine çeşitli nitelikleri bulunan akikler benzersiz özellikler taşırlar. Dünyadaki akik taşları eski volkanik kayalardan oluşmuştur.
Akik taşının başka isimleri: Agat, Yemen Taşı olarak geçer.

Sertliği : 6,5 - 7

Özgül Ağırlığı: 2,57 - 2,65

Kimyasal Grubu: Silikat

Yapısal Görünümü: Yarı saydam, saydam veya opak.

Parlaklığı: Donuk camsı, yağımsı.

Kimyasal Formülü: SiO² + Al, Ca, Fe, Mg, Mn.

Alt Türleri: Mavi Akik, Kırmızı Akik, Yosunlu Akik, Oniks, Sardoniks, Siyah Akik,

Uyumlu Olduğu Unsur: Toprak.

Etki Ettiği Çakralar: Gırtlak, güneş sinir ağı, kök, alt karın.

Uyumlu Olduğu Burç: İkizler (Kırmızı ve Yosunlu Akik), Boğa , Yengeç, Oğlak, Kova

Çıkarıldığı Başlıca Ülkeler: Çin, İtalya, Madagaskar, Meksika, Mısır, Almanya, Hindistan, Brezilya ve Uruguay, Sicilya, Arizona.

Akik taşının en önemli özellikleri, ying/yang enerji dengesini sağlar. Cesaret, koruma, şifa bulma ve sakinleştirici yapısal nitelikleri vardır. Eski tarihlerde, belirtilen hastalıkları iyileştirmek için içme suyunun içine akik taşı konulup pişirilerek içilirmiş. Akik güçlü bir taş olduğundan dolayı, savaşlarda fiziksel güç vermesi, cesaretlendirmesi açısından zırhların iç kısımlarına göğüslüğe takılarmış. Akik taşı, yaratıcılığı geliştirir ve hafızayı güçlendirir. Sanatçılar tarafından özellikle ilham vermesi bakımından kullanılır. Toprak içerikli taş olmasından kaynaklı, topraklanmaya yararı olarak, negatif enerjileri dağıtan, nazara karşı koruyan güçlü manyetizma özellikleri bulunur. Hayatı daha uzun yaşamayı sağlar. Koruyucu niteliklerinden dolayı, çocukların üzerinde muska olarak, ceplerde veya çantalarda taşınabilir. Çocukların ateşli hastalıklarında, vücut ısısının düşmesine yararı olur. Duygusal olarak sakinlik verir, kişi deki kıskançlık duygusunu azaltır. Kendine güven duygusu verir. Aynı şekilde her şeyi kabul etmede yardımcı olur. Endişe verici duyguları ve stresi azaltır. Sarı Akik taşı, Güneş' andıran görünümden dolayı sinir ağlarına, Güneş Pleksus yani 3. Çakraya konularak sinirlerin dengelenmesine etki eder. Aurayı negatif enerjilerden stabilize eder. Taş renklerine göre çakralardaki tıkanıkları düzeltmekte Akik taşı yararlı olur.

Akik Taşının Ruhsal Özellikleri Nelerdir?
Uykusuzluğu önler.
İyi rüya görmeyi sağlar.
İkna yeteneğini artırır.
Olumsuz duyguların giderilmesini sağlar.
Cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
Tehlikeden korur.
Toprağa ekilen bitkilerin yanlarına konularak iyi tarım bitkileri sağlanır.
Bir fırtınaya maruz kalındığında sizi yönlendirir.
Geleceği tahmin etmede, kehanet sanatında yardımcı olur.
Kan akışını dengeleyerek vücudu sağlıklı tutar.
Susuzluk giderici bir özelliği vardır.
Karakter olarak dürüst olunmasını sağlar.

Renklerine göre Akik Taşının Çeşitleri ve Yararları
Sarı Akik: Kalbi güçlendirir cesaret verir, kalp, boğaz ve güneş pleksusunu sinir ağına etki eder, vücudu toksinlerden arındırır, fazla ateşi azaltır, iyi görmeyi sağlar. Ruhsal olarak aydınlık bir bakış açısı, denge, canlılık ve neşe verir, sinirleri yumuşatır, ferahlık getirir, benlik saygısını yükseltir, aşırı duyguları dengelemede yardımcı olur. Vücudun reoksijenasyonunu yeniler, x-ışınlarına karşı güçlendirerek, koruma, sağlar, mide rahatsızlıklarına yardımcı olur. Çiftçiler içinde yararlıdır. Bitkilerin büyümeleri için topraktaki asitleri bir arada tutmakta faydası vardır.
Hindu inanışında sarı akik taşı, çocukların korkularını yenmelerinde, erken yürüme ve dengeyi korumaya yardımcı olduğuna inanırlar.


Siyah Akik Taşı: Tüm siyah taşlar gibi siyah akik negatif enerjilere karşı kişiyi korur. İyi enerji yansıtarak parayı çeker. Korkuları yenmeye yardımcı olur. Koruma, başarı ve cesaret verir. Siyah Akik taşı, baş dönmelerine karşı iyidir. İyileşme ihtiyacı olan organa deri üzerinden konularak temas ettirilir. Yorgun ve iltihaplı göz rahatsızlıkları için siyah akik diskleri gözlerin üzerine konulur. Ayrıca hamileler için, belirli günlerde yaşanılan rahatsızlıkları azaltmak için kullanılır. Etki ettiği çakra, köktür. Diğer adı, oniks taşıdır.
Mavi Dantelli Akik Taşı: Aurayı dengeler, boğaz çakrasına etkilidir. Düzensiz duyguları, plan yapmakta zorlanmalara karşı kullanılır. Boğaz ve boyun kasılmalarına, ağrılarına iyi gelir. Yanında destekleyici bir mavi kristal ile tedavi uygulanırsa etkisi daha güçlü olur. Annelerin doğumdan sonra yaşanılan halk arasında al basması olarak da adı geçen bebek stresine karşı etkilidir. Emziren anneler için boyunlarına takılarak sütlerin çoğalmasına yardımcı olur. Eski çağlarda, Mavi dantelli akik taşı, Babil' de muska olarak taşınan, duygusal ilişkilerde sevgiyi artırmak için kullanılırmış. Tıpta kullanımı ise, antik Yunan ve Mısır uygarlıkları ile başlayarak, Rusya, Afrika ve Ortadoğu' ya yayılmıştır. 15. ve 19. yy' da Almanya' da ünlü taşçılık sanatında ve sanayide kullanılmıştır.
                                     
Yosunlu Akik Taşı: Ağaçların yaprak şekillerine benzemesinden dolayı bu ad ile isimlendirilir. İçinde kahverengi renk bantları var ise, taşın ismi, mocha taşı olarak geçer. Akik taşlarının çeşitleri arasında en güçlü özelliği taşıyan savaşçı taşıdır. İnsana cesaret güç enerjisini verir. Konsantrasyonu artırarak, kişiye sebat etme özelliğini sağlar. Eskiden ebeler başarılı doğumlar yaptırırken yosunlu akik taşından faydalanırlarmış. Ayrıca eliminasyon sistemlerini temizlemede etkili olur. Kalp çakraya etki eder.

Turuncu Akik Taşı: Sinir ve endokrin sistemine yararlı olur, dolaşım bozukluklarına etkilidir. Yaşlılığı geciktirir ve enerjinin serbest dolaşması için bloke olmuş enerjileri yok eder. Fazla heyecanı dengeler.
Kahverengi Akik Taşı
: Mide, karın, pankreas, karaciğer rahatsızlıklarına yardımcı olur. Tembellik aşamasında olduğunda sindirim sistemini uyarır. Alerjileri hafifletir.

Previous
Next Post »