Suç ve Ceza - Kitap Özeti

Suç ve Ceza
Suç ve Ceza 
Suç ve Ceza (Dünya Klasikleri ) - Kitap Özeti 

Yazarın Adı: Fyodor Dostoyevski


Dünya edebiyatının en büyük romanlarından biri olan Suç ve Ceza, bir cinayet ve sonuçlarını anlatan bir hikayedir. 19. yüzyıl ortalarında Rusya ‘nın modernleşme dönemindeki sorunlarıyla paralel bir romandır. St. Petersburg’ un yoksul mahallerinden birinde yaşayan Raskolnikov, duygusal ve entelektüel bir gençtir.


Daima içinde olduğu yoksulluk onu ahlaki kurallardan muaf olduğuna inandırır. Ancak bu inancını denemeye kalkıp bir cinayet işlediğinde sonuçlar onun için dayanılmaz bir acıya dönüşür. Her suçun bir cezasının olduğu ve bunun için hiçbir şekilde yaşanılanlara ve yapılacaklara bir kılıf aranmamasını, insan direncinin nasıl bir ince hassas konumda koptuğunu ve bir anlık dürtülerin, coşkuların sonunun nerelere varacağını aralık duran bir kapıdan bakar gibi romanı okurken daha iyi anlaşılacaktır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dostoyevski, romanlarını yazarken, konunun baş kahramanına kendi hayatından da parçalar katarak işlerdi. Aslında kitaplarındaki roman kahramanlarında yazarın kendini görürüz. Aynı şekilde bu uslupta yazan Lev Tolstoy ile benzerlik görülür. Dostoyevski, kitaplarında içindeki hayata karşı öfkeyi dile getirirken kendi bunalımını yazıya dökerek ruhundan uzaklaştırmıştır. Bakış açısı değişmekle beraber eserleri, gerçeğin hep aynı çoşkulu ve acı veren arayışı içerisindedir.
Previous
Next Post »