Diriliş - Kitap Özeti

Diriliş
Diriliş (Dünya Klasikleri) - Kitap Özeti

Yazarın Adı: Lev Tolstoy

Dünyada tam anlamıyla adalet yoktur. Herkesin bir suçu ve günahı olacağı için dünyada kimsenin kimseyi cezalandırmaya hakkı olamaz.

Prens Dmitriy İvanoviç genç delikanlılık döneminde halasının yanına tatile gider. Bu esnada tanıştığı halasının hizmetçisi olan Katyuşa isimli genç kız ile ilişkiye girerek onu iğfal eder. 

Tatil bitiminden Prens geri memleketine döner ve bu olayı unutur. Yıllar geçer, Dmitriy bulunduğu şehrin saygın üst tabakasında yerini alır ve yardım kurumlarına, davetlere katılarak hayatının geçirmektedir. Hatırı sayılır bir servetin sahibi olduğu için bekar prensin talipleri çoktur. Etrafında prensesler ve madamlar bile vardır.

Prens, hayatını bu şekilde rahatlıkla yaşarken, biz geride kalan küçük Katyuşa' nın durumuna bakmaya. Katyuşa prensin tatilden dönmesinden sonra, aradan biraz zaman geçince hamile olduğu anlar ve tabii bu yanında kaldığı ve çalıştığı madam bakımından hoş karşılanmaz ve evden atılır. Bundan sonra hayatının değişik bir dönüm noktasına giren Katyuşa, bulunduğu yerden ayrılarak sığınabileceği yerler aramaya başlar ve bu zaman içinde büyüyerek hayatın sert, acımasız yönüyle de tanışmış olur. 

Kendini kötü yerlerde kalarak ve şartlara göre hareket ederken bulur. Bu Katyuşa' nın karakterinde; insanlara karşı pervasızık ve kullanma olarak karakterine yerleşir. Gece hayatı ve erkeklerle para karşılığı birliktelik, bunun yanı sıra yaşadığı ortamın kirini unutmak için içki ve uyuşturucuya alışan Katyuşa' nın başına bir felaket gelir. Adam öldürmekle suçlanmaktadır.

Yakalanır, hapse girer ve mahkemeye çıkarak kendini suçsuz olduğun jüriye ispatlaması gerekmektedir ama Katyuşa' nın bunların hiçbiri umurunda değildir. O sadece kaderin kendisini nereye götürdüğüne önem vermekten ziyade yaşadığı anı unutmak için içki bulmaya çalışmaktadır.

Bu arada Prens Dmitriy, hayatında yapması gereken görevleri de vardır. Bunların arasında gönüllü jüri üyeliği yapmak gibi..Ve çok eskiden tanıştığı Katyuşa ile tekrar karşılaşması mahkeme salonunda olur. 

Prens kadının durumunu öğrendiği zaman Katyuşa nın başına gelenlerden kendisini sorumlu tutara ona yardım etmeye ve hapisten kurtarmaya çalışır fakat bu Katyuşa nın umurunda olmadığı bir durumdur. Prensin ona yakınlaşmasına ve yardım etmeye çalışmasına lakayt tavırlarla karşılık verir. Prens onun bu hallerini gördükçe vicdanının sesini susturamaz ve kadını kurtarmayı hayatının bir borcu olarak görür. Artık o kadar kafasına koymuştur ki, Katyuşa yı kurtarmak için gerekirse onunla evlenmeyi bile göze alacak kadardır.
Previous
Next Post »