Örgü Kruvaze Hırka Modeli

Yünden kruvaze ceket modeli yapımı: Kruvaze ceketin arka kısmı uzun olanlarına frank denilir. Eski devletlerin saray oturumlarında kullanılan bir giysi modelinin günümüze kadar yansımasıdır.

Kruvaze yünden örgü hırkanın yapımına kollardan başlayın. 70 ilmek ile başlanarak örülür. Kol kenar iki ön kısım kenarlar ve etek uçların örülmesi pirinç örgü tekniği ile yapılacaktır. Kruvaze ceketin diğer kısımları düz örgü ile örülecektir.

Kruvaze ceketin kollarını örerken her 8 sırada bir ilmek artırılarak kol boyu 49 cm olunca ilmekler kesilerek kolların örülmesi bitirilmiş olur. Arka gövde için 110 ilmek ile başlanıp pirinç örgü ile lastik kısmı örülür. 40 kadar örüldükten sonra kol evleri için her iki taraftan kesimler yapılır. Uzunluk 58 cm olunca yaka kesimi ile bitirilmiş olur.

Kruvaze ceketin ön iki parçasının örgü yapımı sol ön ve sağ ön parçalar 100 ilmek ile başlanarak örülür. İlik yerleri resimde görüldüğü gibi belli aralıklarla açılır. İlmek eksiltilerek yapılır. Kruvaze hırkanın bütün parçaların örülmesi bittikten sonra tersten elde lacivert renk yün iplikle dikilerek parçalar birbirlerine eklenir. Kruvaze ceketin yapımı tamamlandıktan sonra tersten ılık ütü ile ütülenir.

Previous
Next Post »