Rüya Kapanı Küpe Yapımı

Rüya KapanıRüya kapanı kötü ruhların gelmesini önleyen özelikle rüyaları kabusa dönmesini de engelleyen yararlı bir tılsım olarak bilinir. Eski Kızılderili inanışlarından gelen bir eşyadır. Bunu üzerinde taşıyan veya evinde asan mekanlarının ve kendilerini koruduklarına inanırlardı.

Rüya kapanının malzemeleri, doğal eşyalardan olmalıdır. Suni yapay madde eşya kullanılmamalıdır. Burada yayınlanan rüya kapanı küpe yapımıdır. İstenirse, bunu büyüterek ev veya dış mekanda (balkona) asılır. Yapımında kullanılan doğal malzemeler; pamuklu iplikler, yün iplikler, tahta, söğüt, hakiki deri, kuşların tüyleri, doğal taşlar, tahta boncuklar gibi doğal olan içinde naylon sentetik madde bulundurmayan yapım eşyaları olacak.

Rüya kapanını büyük ölçülerde yapmak istediğiniz zaman da nakış kasnaklarını kullanabilirsiniz. Eğer sadece ben süs olarak kullanmak istiyorum diyorsanız. Elleriniz için bilezik yapımında küpe yapımında olsun normal her zaman kullandığınız metal halkalardan da kullanabilirsiniz. Renkli tellerden yapılırsa daha tatlı duruyor. İlk olarak halkayı telle yapacaksınız ve sonra telin içini belli sıraya göre tellerle örerek içini dolduracaksınız. İstenirse tel ile aralar doldurulurken boncukta geçirilebilinir. Resimlerde yapım aşamaları gösterilmiştir. 

Previous
Next Post »